Krása umění a fantazie

    ---► Galerie   /  Návody/Tutorials  /  Malování  /  Reklamy  /  Archiv ◄---                   
 
         Ráda bych Vás chtěla všechny, kdo jste zavítali na můj blog, přivítat a popřát pěkné
pokoukání a počtení. Jelikož hrozně ráda vyrábím různé věci, jsou tyto stránky věnovány
především různým tvořivým nápadům a ručním pracím, při nichž si vždy příjemně
odpočinu
a odreaguji od denního shonu.Mám ráda pestrost a různorodost, která se odráží
i v mé tvorbě.
Pokud byste měli
zájem o mé výrobky, lze některé zakoupit na této adrese:
www.fler.cz/missaa
           
Přeji Vám všem příjemné chvilky, jenž strávíte na mých stránkách.

!!!!!!! NA STRÁNKÁCH PROBÍHÁ REKONSTRUKCE Více smajlíků ke stažení !!!!!!!!!
                                                                    Míša :o) 

Březen 2011

Decoupage neboli ubrousková technika

26. března 2011 v 0:42 | Míša

Avatar

Když jsem se seznámila s touto technikou, na poprvé mě hned velice zaujala a moc jsme si ji oblíbila.

Slovo decoupage (čti dekupáž) pochází z francouzštiny a znamená vystřihování nebo stříhání. U nás se spíše ujalo pojmenování ubrousková technika, jelikož se při této technice nejčastěji pracuje s ubrouskem.
Tato technika není nikterak náročná a zvládnou ji opravdu každý, kdo umí zacházet s nůžkami, vystřihnout obrázek a pracovat s lepidlem . Tudíž je vhodná jak pro dospělé tak i pro děti předškolního věku.
Pomocí pěkných motivů z ubrousku lze během několika minut vytvořit krásný obrázek nebo ozdobit téměř jakýkoliv předmět, či vytvořit nový kabát starým věcem a zkrášlit si tak v poměrně krátké době svůj domov nebo svými výrobky můžete obdarovat své známé či blízké, protože díky různým speciálním lepidlům drží vystřižené obrázky na jakémkoliv povrchu.
PlachetniceJak na decoupage
Co budeme potřebovat :
- dekorovaný předmět
- třívrstvý papírový ubrousek s motivem
- špičaté malé ostré nůžky
- štětce
- lepidlo na ubrouskovou techniku (při dekorování zvoleného předmětu použijeme takové lepidlo, které je vhodné na daný povrch dekorovaného předmětu - např. na papír, keramiku, kov a plast zvolíme lepidlo ART POTCH, pro dekorování triček, tašek, ubrousků, prostírání zase lepidlo TEXTIL POTCH... atd.)

Jak budeme postupovat:
- z námi vybraného ubrousku vystřihneme nebo vytrhneme motiv, který se nám líbí (pokud je motiv příliš složitý a má podklad shodný s barvou dekorovaného předmětu, nemusíme ho pracně vystřihovat či vytrhávat, protože se drobné odchylky v podkladu ztratí)
- z vystřihnutého či vytrhaného motivu odstraníme 2 spodní vrstvy ubrousku
- na dekorovaný předmět naneseme tenkou vrstvu lepidla a motiv na něj přilepíme
- štětcem pak motiv od středu opatrně uhladíme, aby se jemný ubrousek nepotrhal
- po uhlazení pak opět naneseme další tenkou vrstvu lepidla a znovu motiv opatrně od středu k okraji přetřeme a malé záhyby vyhladíme (při vyhlazování si také můžeme pomoci prsty)


Pokud si budete chtít dekorovaný předmět natřít barvou tak nejvhodnější jsou akrylové barvy, které se mohou míchat, jsou rozpustné ve vodě a po uschnutí jsou vodě odolné.
Co budeme potřebovat :
- dekorovaný předmět
- třívrstvý papírový ubrousek s motivem
- špičaté malé ostré nůžky
- štětce
- lepidlo na ubrouskovou techniku (při dekorování zvoleného předmětu použijeme takové lepidlo, které je vhodné na daný povrch dekorovaného předmětu - např. na papír, keramiku, kov a plast zvolíme lepidlo ART POTCH, pro dekorování triček, tašek, ubrousků, prostírání zase lepidlo TEXTIL POTCH... atd.)
- akrylovou barvu

Jak na to:
- dekorovaný předmět natřeme námi zvolenou barvou (pokud se nám stane, že barva po prvním nátěru nekryje úplně celou plochu, můžete ji po zaschnutí prvního nátěru nanést ještě jednou jako druhou vrstvu)
- po zaschnutí barvy nalepíme vystřižený či vytrhaný motiv z ubrousku, který opatrně uhladíme a po uhlazení opět na motiv naneseme tenkou vrstvu lepidla a vyhladíme


Pokud budeme chtít dát dekorovaným věcem starožitný ráz, použijeme na to krakelovací techniku.
Tato technika je velice jednoduchá a jedná se o nanášení krakelovacího laku mezi dvě kontrastní akrylové barvy (bílá x černá, bílá X hnědá, béžová x zelená apod.). Pokud bude spodní barva tmavší, pak bude prosvítat v prasklinách světlé vrchní barvy.
Co budeme potřebovat :
- dekorovaný předmět
- štětce
- akrylové barvy
- krakelovací lak
- pokud budeme chtít dozdobit dekorovaný předmět ubrouskem, budeme ještě potřebovat: třívrstvý papírový ubrousek s motivem, špičaté malé ostré nůžky, lepidlo na ubrouskovou techniku (při dekorování zvoleného předmětu použijeme takové lepidlo, které je vhodné na daný povrch dekorovaného předmětu - např. na papír, keramiku, kov a plast zvolíme lepidlo ART POTCH, pro dekorování triček, tašek, ubrousků, prostírání zase lepidlo TEXTIL POTCH... atd.)

Jak na to:
- dekorovaný předmět natřeme nejprve tmavší podkladovou akrylovou barvou a necháme ji zaschnout
- po dokonalém zaschnutí barvy naneseme na tuto vrstvu jedním směrem krakelovací lak a nechte dobře zaschnout
- po zaschnutí naneste na lak druhou světlejší barvu, kterou nanášejte opět jedním směrem - tento krok je nejtěžší, protože se ihned začínají objevovat prasklinky, proto se tedy snažte tuto světlejší vrchní barvu nanášet v dostatečném množství a dané místo už znova nepřetírat, protože jakmile znovu štětcem přetřete již popraskané místo, prasklinky zmizí a už se nevytvoří.
- natřený dekorovaný předmět nechte, raději jeden den zatvrdnou a pak teprve na něj můžete nalepit motiv z ubrousku, ale nesmíte zapomenout, že ubrousek je velmi tenký, takže podkladová barva bude prosvítat. Nejlepší bude, když při spojení krakelovací techniky s ubrouskovou technikou použijete bílou nebo hodně světlou barvu

Přeji Vám při tvoření hodně zábavy, spoustu krásných výrobků a příjemně strávený čas.
Míša :o)

Vzkazy pro mne :o)

12. března 2011 v 0:56 | Míša |  Návštěvní kniha :o)
....... do této rubriky mi můžete psát různé vzkazy kromě reklam a odkazů na vaše blogy. Ty vkládejte prosím do rubriky Reklamy a odkazy na blogy........ Děkuji.
Míša :o)

Nádech středomoří

12. března 2011 v 0:45 | Míša

Avatar

Doma jsme měli starší keramickou vázu, kterou mi jednoho dne shodil průvan. I přesto, že mi ji manžel slepil dohromady, zůstaly v ní nevzhledné prasklinky.
Stále jsme přemýšlela jak vázu opravit, aby to nebylo tak vidět a jelikož ráda pracuji s ubrouskovou technikou tak mě na konec napadlo tuto techniku na ni použít.
A jak to ve finále dopadlo, můžete posoudit sami..........


Původní váza...

Předělaná váza...